Sběratelství je pro mnohé z nás příjemnou zálibou. Někteří lidé sbírají známky, mince nebo pohlednice, jiní se zaměřují na umění či historické předměty. Ale co když se sběratelská vášeň změní v něco, co se vymyká běžnému chápání? Vítejte ve světě extrémních sběratelů.

Sběratelé lidských ostatků

Existují lidé, kteří sbírají lidské ostatky – lebky, kosti nebo mumifikované části těl. Ačkoli to může znít morbidně, někteří z nich tvrdí, že jde o vědecký zájem nebo fascinaci medicínskou historií. Na internetu existují fóra, kde si tito lidé vyměňují rady a informace. V některých zemích je obchodování s lidskými ostatky přísně regulováno, ale šedá zóna internetového trhu dává prostor k překvapivým obchodům.

Kolekce nehtů a vlasů

Jedním z nejbizarnějších druhů sběratelství je sbírání lidských nehtů a vlasů. Někteří lidé uchovávají své vlastní nehty a vlasy po celé roky, jiní se snaží získat tyto části těla od známých osobností. V minulosti byly pramínky vlasů oblíbenými suvenýry. Někteří extrémní sběratelé se dokonce chlubí „sbírkami DNA“ slavných osobností.

Sběratelé plyšáků v životní velikosti

Zdá se to neškodné, ale když někdo vlastní stovky obřích plyšových medvědů, začíná to být neobvyklé. Někteří sběratelé mají doma celé pokoje vyhrazené těmto plyšovým společníkům, a dokonce jim dávají jména a pravidelně je „ošetřují“. Psychologové upozorňují, že tato vášeň může pramenit z potřeby emocionální podpory.

Milovníci historických mučicích nástrojů

Pro některé je středověk fascinující érou, a to až do té míry, že sbírají historické mučicí nástroje. Ačkoli většina těchto sběratelů tvrdí, že je zajímá historie a způsob, jakým se právo vykonávalo, sbírky obsahující železné panny či palečnice vzbuzují kontroverze. V některých případech se tyto sbírky dostaly až do muzeí.

Sběratelé obalů od potravin

Zatímco většina lidí vyhazuje prázdné obaly od čokolád nebo chipsů, někteří je pečlivě ukládají. Tito sběratelé se zaměřují na design obalů, reklamní slogany a vývoj grafického zpracování během desetiletí. Některé sbírky čítají tisíce položek a jsou cenným dokumentem konzumní kultury.

Sběratelé kuriozit

Existují také sběratelé, kteří shromažďují kuriozity – od starých protéz až po části vysloužilých vojenských zařízení. Tyto sbírky mohou mít historickou nebo vědeckou hodnotu, ale často vzbuzují rozpaky a otázky o hranici mezi vášní a obsesí.

Co vede k extrémnímu sběratelství?

Psychologové tvrdí, že extrémní sběratelství může pramenit z potřeby kontroly, pocitu bezpečí nebo nostalgie. Pro některé lidi jsou sbírky způsobem, jak si uchovat kousek minulosti, pro jiné se stávají způsobem sebevyjádření. V krajních případech může extrémní sběratelství souviset s obsedantně-kompulzivními poruchami.

Extrémní sběratelství nám ukazuje, jak rozmanité mohou být lidské záliby a vášně. Ať už považujeme tyto sběratele za podivíny nebo za fascinující jedince, jejich sbírky nám nabízejí pohled do jiných světů a myšlení. Skrze tyto sbírky se můžeme ptát, kde končí nevinná vášeň a začíná posedlost.

Napsat komentář